Baseny Termalne Mineralne Solec-Zdrój, Solanki, Termy, Sanatorium Solec Zdroj

BALNEOLOGIA

14.10.2021

KĄPIEL SIARCZKOWA

01.10.2018

Jest to niespotykanie silnie zmineralizowana lecznicza chlorkowo-sodowa, siarczkowa, bromkowa, jodkowo-borowa kąpiel z zawartością związków dwuwartościowej siarki na poziomie około 900 mg/litr, która w naturalnych warunkach posiada najwyższe stężenie czynnych związków siarki na świecie oraz unikalny skład związków mineralnych. Ogólna zawartość związków mineralnych w wodzie leczniczej źródła "MALINA" wynosi 33 086 mg/l, gdzie kationy (sód, potas, wapń, magnez) stanowią 12 066 mg/l, a aniony (chlorki, siarczany, wodorowęglany) sięgają 21 017 mg/l. Temperatura kąpieli wynosi 34-38o C, czas trwania 15 min , wskazana częstotliwość codziennie lub co drugi dzień. Wpływ kąpieli na organizm  zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą poprzez łagodne złuszczanie  naskórka a następnie stymulację  procesów odnowy. Siarka przenika  przez skórę i wchłania się do krwioobiegu w postaci siarkowodoru wywołując odczyn naczyniowy w postaci zaczerwieniania skóry, które utrzymuje się do 2 godzin po zabiegu (rumień). Woda podczas kąpieli pozostaje klarowna z lekko żółtawym odcieniem i charakterystycznym zapachem, tak jak występuje w naturze.

Wskazania: choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniąjące zapalenie stawów kręgosłupa, dyskopatie, zespoły bólowe kręgosłupa, stany pourazowe narządu ruchu, miażdżyca tętnic obwodowych (choroba Reynauda, choroba Bürgera), łuszczyca, trądzik łojotokowy

Efekty działania: przyśpiesza metabolizm, obniża poziom "złego" cholesterolu i trójglicerydów, obniża poziom kwasu moczowego oraz glukozy, zmniejszenie obrzęków, poprawa zakresu ruchomości stawów, pobudza mikrokrążenie skóry.

Informacje: 41 377 65 55

Ocena wody leczniczej >>sprawdź<<

Kąpiel solankowo - jodkowa

01.10.2017


Solanka z Zabłocia wydobywana jest od blisko 130 lat z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo-bromowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody.
Według kryteriów balneologicznych solankę z Zabłocia klasyfikuje się jako wodę 4,4% chlorkowo-sodową, jodkową (solankę). Zawiera cenny, naturalny jod, którego niedobór w organizmie powoduje wiele dolegliwości. Bogata jest w jony: wapnia, magnezu, bromu, potasu, strontu i wielu innych biopierwiastków.
Istotą działania leczniczego kąpieli solankowych są właściwości chlorku sodu (i innych rozpuszczonych w wodzie substancji mineralnych), który w czasie kąpieli przenika do skóry, odkładając się w postaci tzw. płaszcza solnego w warstwie rogowej naskórka. Dlatego też w mniejszym stopniu przenika on do krwi obwodowej.

Wskazania:
•    dolegliwości ze strony układu krążenia 
•    nerwobóle
•    bóle reumatyczne
•    podwyższone ciśnienie krwi     
•    przewlekłe choroby dróg oddechowych i zatok
•    schorzenia ginekologiczne (uciążliwe objawy klimakterium, nerwice wegetatywne)
•    niedoczynność tarczycy
•    schorzenia dermatologiczne np. egzema, łuszczyca trądzik
•    nerwice, stany przemęczenia i spadku odporności na stres.

Efekty działania:   
•    poprawia ukrwienie skóry
•    reguluje ciśnienie tętnicze krwi
•    zmniejsza dolegliwości bólowe
•    przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej
•    redukuje cellulit i rozstępy
•    przyspiesza  usuwanie toksyn z organizmu
•    zapobiega częstym chorobom dróg oddechowych
•    odbudowuje własne mechanizmy obronne organizmu
•    wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną.

Informacje: 41 377 65 55

KĄPIEL KWASOWĘGLOWA

01.10.2016

Kąpiel kwasowęglową wykonuje się w wodzie zawierającej rozpuszczony dwutlenek węgla. Istotną cechą zabiegu jest to, że jest on hipotermalny, woda wzbogacona pęcherzykami dwutlenku węgla ma bowiem w założeniu temperaturę 32-34 C, czyli poniżej temperatury ciała. Nie ulegają więc pobudzeniu reakcje typowe dla zabiegów ciepłoleczniczych, a wręcz przeciwnie stymulowane są reakcje chroniące przed utratą ciepła. Pacjent nie odczuwa chłodu, pęcherzyki dwutlenku węgla drażnią bowiem liczne receptory skóry, wywołując znaczną reakcje naczyniową (rumień).

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego,   zaburzenia krążenia obwodowego, tętniczego i żylnego, zaburzenia mikrocyrkulacyjne skóry,  angiopatia cukrzycowa, czynnościowe choroby serca w okresie wydolności krążenia, nerwice wegetatywne, otyłość, osteoporoza

Efekty działania: zwiększenie przepływu wieńcowego (ekonomia pracy serca), nasilenie diurezy, nasilenie przesunięcia krwi z centralnych części organizmu na obwód, normalizacja ciśnienia krwi, spadek poziomu cholesterolu i cukru we krwi, zwiększenie wydolności płuc.
Informacje: 41 377 65 55

KĄPIEL W ZAWIESINIE BOROWINOWEJ

Wykorzystuje się tu chemiczne działanie borowiny, zawierającej w swoim składzie kwasy huminowe, humusowe, fulwokwasy, ciała estrogenne, białka, garbnik oraz sole mineralne bez głębokiego efektu termicznego stosowanego w okładach borowinowych.  Zabieg jest przeprowadzany z ograniczeniem działania termicznego do 37º C, czas trwania wynosi 15 min. Efektem kąpieli jest działanie przeciwbólowe i rozkurczowe, oczyszczenie organizmu z ubocznych produktów przemiany materii. Kąpiele stosowane są w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ZZSK, stanach pourazowych, schorzeniach ginekologicznych i układu moczowego.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów, stany pourazowe, schorzenia ginekologiczne oraz układu moczowego

Efekty działania: niweluje stany zapalne, posiada właściwości  ściągające, działa bakteriobójczo oraz bateriostatycznie

Informacje: 41 377 65 55

ZAWIJANIE BOROWINOWE CZĘŚCIOWE

Borowina jest rodzajem torfu o dużym stopniu przetworzenia przez baterie mumifikujące . Właściwości fizyczne borowiny to duża pojemność cieplna przy małym przewodnictwie cieplnym wpływającym na podgrzanie części ciała poddawanych zabiegowi (42-45 C). Temperatura borowiny wynosi 42-46, czas zabiegu 30 min, częstotliwość: codziennie lub co drugi dzień.

Wskazania: procesy zwyrodnieniowe stawów, stany pourazowe stawów kości, mięśni, reumatyzm tkanek, miękkich, mialgie, przewlekłe choroby zapalne stawów i kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie, stawów, stany po endoprotezoplastyce, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby ginekologiczne

Efekty działania: przyspieszenie przemiany materii, rozluźnienie napięcia mięśniowego, więzadeł i torebek stawowych, zmniejszenie bólu, zwiększenie elastyczności mięśni i ruchomości stawów,    zwiększenie wchłanialności ognisk zapalnych, działanie przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatycznie, bakteriobójcze i przeciwwirusowe, wzrost poziomu hormonu luteinizujacego, obniżenie poziomu insuliny w surowicy krwi, powiększenie macicy przy jej niedorozwoju, wzrost poziomu estradiolu i progesteronu oraz wydzielanie z moczem adrenaliny i noradrenaliny bez zmian w zakresie poziomu gonadotropin.

informacje: 41 377 65 55