SKUPIONA FALA UDERZENIOWA - REDUKCJA BÓLU PO JEDNYM ZABIEGU.
Czytaj więcej
Tężnia solankowo - jodkowa.
Działanie monochromatycznej spójnej wiązki światła o dużej gęstości energii dociera do tkanek głębiej położonych. Ma działanie regenerujące, przeciwbólowe, gojące, pobudza aktywność procesów utleniania tkankowego. Dawkowanie promieniowania laserowego jest indywidualne, uzależnione od schorzenia. Każdorazowo lekarz określa wielkość energii i czas zabiegu. Do dyspozycji laser skanujacy oraz laser wysokoenergetyczny generujący wiązkę energii do 7 W oraz penetrujący na głębokość do 8 cm.
Wskazania: rany i owrzodzenia, przewlekłe stany zapalne, utrudniony zrost kostny, choroba zwyrodnieniowa stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalne ścięgien, powięzi, nerwobóle nerwów obwodowych
Są to fale akustyczne o częstości wyższej niż zakres słyszalny. Mają działanie mechaniczne, cieplne i chemiczne. Działają przeciwbólowo, przekrwienie, zmniejszają napięcie mięśni, hamują procesy zapalne. Szczególnie dobrze sprawdzają się w leczeniu entezopatii np. ostrogi piętowej.
Wskazania: zespoły bólowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, przykurcze, blizny, ostrogi piętowe, zespół bolesnego barku, łokcia, rwa kulszowa i barkowa
Działanie: przeciwbólowe, zwiększające ukrwienie tkanek i poprawiające trofikę, zmniejszające napięcie mięśni, zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej (blizny, stany po urazach mięśni i torebek stawowych), przyspieszające gojenie ran.
Jest to zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd stały. W czasie przepływu prądu świadomie odczuwa się łagodne mrowienie i ukłucia, które w razie wzrostu natężenia mogą przejść w pieczenie. W skórze pod elektrodami dochodzi do krótkotrwałego zwężenia a potem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Przekrwienie, czyli rumień galwaniczny jest intensywniejszy pod katodą, mniejszy pod anodą, występuje również nieznacznie wokół elektrod. Rozszerzeniu ulegają również naczynia głębiej położonych mięśni, w wyniku drażnienia receptorów układu autonomicznego w skórze.
Wskazania: nerwobóle, polineuropatie, przewlekłe zapalenie nerwów, splotów i korzeni nerwowych, choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, dyskopatia, osteoporoza, porażenia wiotkie, zaburzenia krążenia obwodowego, utrudniony zrost kostny, miażdżyca zarostowa tętnic (okres I-II), owrzodzenia żylakowe i eutroficzne, odleżyny, przedłużone gojenie się ran, stany pourazowe, przeciążenie i bolesne napięcie mięśni
Efekty działania: Zabieg powoduje zwiększenie ukrwienia, zwiększenie pobudliwości układu nerwowo- mięśniowego, zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie obrzęku, przyspieszenie procesu gojenia się ran, stymulację rozrostu kości i łagodzenie bólu.
Istotą jonoforezy jest wprowadzenie do tkanki za pomocą prądu stałego związków chemicznych o działaniu leczniczym. Czynnikiem leczniczym nie jest sam prąd, ale są nim jony dostarczone za jego pomocą.
Wskazania: blizny, przykurcze bliznowate, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich
Efekty działania:
Efekt zabiegu zależy od rodzaju użytego leku, dodanego do prądu galwanicznego – może mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające mięśnie, leczenie osteoporozy miejscowej. Używamy również tworzyw leczniczych naturalnych, takich jak preparaty siarczkowe i borowinowe.
Magnetoterapia jest zabiegiem, który wykorzystuje lecznicze działanie pola magnetycznego. Wytwarza się je albo poprzez zastosowanie magnesów, albo specjalnych urządzeń. Istotą terapii jest ekspozycja wybranej części ciała w polu magnetycznym, które charakteryzuje się wyższą indukcją pola niż w przypadku magneto stymulacji.
Oddziaływanie pola magnetycznego sprowadza się do przenikania przez organizm, powodując zmianę funkcji biologicznych tkanek, co w efekcie prowadzi do mobilizacji procesów regeneracyjnych i odpornościowych.
Z uwagi na fakt, że magnetoterapia jest metodą nietermiczną, może być wykonywana przez bandaże, gips czy ubranie – da taki sam efekt.
Zabiegi z wykorzystaniem właściwości pola magnetycznego przynoszą szereg korzyści. Wpływają pozytywnie na zdrowie oraz poprawiają samopoczucie – nawet po pierwszym seansie. Dodatkowym atutem jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu kuracja nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
Wskazania: zmiany zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa, osteoporoza, odleżyny i oparzenia, niebakteryjne stany zapalne narządu ruchu (ostre i przewlekłe), stany pourazowe (np. złamania, zwichnięcia, stłuczenia), migreny, zaburzenia krążenia krwi i limfy, dolegliwości bólowe – ostre i przewlekłe, reumatoidalne zapalenie stawów.
Efekty działania: Przeciwbólowy - pulsacyjna magnetoterapia o niskiej częstotliwości dzięki indukcji warunkuje powstawanie prądu we włóknach nerwowych, co hamuje przepływ wrażeń bólowych z miejsca bólu przez rdzeń kręgowy do ośrodków mózgowych, a w następstwie tego i niektórych innych mechanizmów (zwiększonego wytwarzania endorfin, stłumienia zapalenia, obrzęku i rozluźnienia mięśni) dochodzi do złagodzenia bólu. Zwiększona produkcja endorfin i regulacja przejścia jonów wapnia przez błonę komórkową przyczynia się również do wazodylatacji, działania przeciwbólowego i uspokojenia. Działanie rozluźniające mięśnie – rozluźnienie mięśni szkieletowych i zmniejszenie napięcia mięśniowego. Przyspieszenie przemiany materii, poprawienie ukrwienie, przyspieszenie procesu gojenia i regeneracji tkanek.
Prądy interferencyjne są to prądy średniej częstotliwości (4000Hz) zmodulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Terapia interferencyjna polega na równoczesnym aplikowaniu na ciało pacjenta prądów z dwóch niezależnych obwodów, które nieznacznie różnią się częstotliwością.
W wyniku nałożenia się prądów w tkance pacjenta (interferencji) powstaje nowy rodzaj prądu, którego działanie lokalizuje się w centralnej części miejsca procesu chorobowego.
Wskazania: zespoły bólowe narządów ruchu- ostre i przewlekłe, zaniki i niedowłady mięśniowe, reedukacja i wzmocnienie mięśni, przykurcze mięśni, odruchowe zwiększenie napięcia mięśniowego (np. w zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa), zmniejszenie obrzęku, stymulacja i usprawnianie krążenia powierzchownego i głębokiego, stany pourazowe i zapalne tkanek miękkich, usprawnienie funkcjonowania narządów w jamie brzusznej, szczególnie nietrzymania moczu
Efekty działania: Impulsy powstające w tkankach pod wpływem interferencji wywierają działanie przeciwbólowe, pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe, wpływają na autonomiczny układ nerwowy zmniejszając napięcie nerwów współczulnych, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę mikrokrążenia oraz poprawiają odżywienie tkanek.
Jest to prąd jednokierunkowy (jednobiegunowy) o przeciętnej częstotliwości około 143 Hz. Stosuje się impulsy prostokątne o czasie trwania 2 milisekundy i czasie przerwy 5 milisekund przy natężeniu 15 – 25 mA.
Wskazania: bóle mięśniowe, wzmożone napięcie mięśniowe, zespoły bólowe kręgosłupa w przebiegu zmian zwyrodnieniowych i dyskopatycznych, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zapalenia okołostawowe, stany pourazowe i pooperacyjne w układzie ruchu, neuralgie, zaburzenia krążenia obwodowego
Efekty działania: Prąd ten wykazuje silne działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych , poprawia ukrwienie. Stymulacja segmentarna działa hamująco na układ współczulny, rozluźnia mięśnie, hamuje przewodnictwo bólowe.
Zabieg, w którym wykorzystuje się stymulację przerywanym prądem zmiennym o częstotliwości 2500 Hz zmodulowanym do 50 Hz. Wynikiem zastosowania prądów pobudzających motorycznie jest precyzyjne wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Prądy Kotza działają na zależnych napięciowo kanałach wapnia, stymulując otwieranie kanałów i wysyłanie kationów wapnia do miejsc połączenia mięśnia z synapsami nerwowymi. Obecność Ca inicjuje otwarcie kanału chemicznego acetylocholiny, która wnika do zakończeń nerwowych. Acetylocholina łączy się z białkiem komórek mięśniowych, wnika do środka i przyczynia się do depolaryzacji komórek mięśniowych. Efektem tego łańcucha reakcji jest pobudzenie i skurcz włókna mięśniowego. Jako że prądy Kotza należą do grupy prądów pobudzających o niskiej częstotliwości, zapewniają lepsze działanie wzmacniające w mięśniach, głębsza penetracje i lepszą tolerancję.
Wskazania: zaniki mięśniowe, odruchowe zwiększenie napięcia mięśni, pourazowe i pooperacyjne zaburzenia czynności mięśnia, „elektrotrening” naczyń krwionośnych, elektrogimnastyka mięśni
Prąd impulsowy TENS składa się z impulsów prostokątnych bipolarnych symetrycznych lub asymetrycznych. Czas trwania impulsu jest krótki, natomiast amplituda stosunkowo wysoka. Częstotliwość impulsów mieści się w granicach od kilku do kilkudziesięciu herców. TENS jest doskonałą terapią bólu o różnej etiologii, również bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym. TENS może być również wskazaniem przed potencjalnie bolesnym leczeniem redresyjnym lub rozciągającym przykurczonych tkanek.
Wskazania: bóle kręgosłupa, bóle stawów, bóle głowy, bóle fantomowe, bóle naczyniowe, bóle nowotworowe, bolesne miesiączki, bóle powstające w wyniku odcięcia bodźców z danego narządu (deaferencja), neuralgia nerwu trójdzielnego, urazy sportowe, leczenie ran
Efekty działania: Selektywna stymulacja ma działanie przeciwbólowe, usprawniające lokalnie krążenie używana jest również do leczenia trudno gojących się ran, obrzęków i krwiaków
Lampa sollux jest wykorzystywana w fizykoterapii jako zabieg światłoleczniczy, wykorzystujący i emitujący głównie promienie podczerwone. Dzięki temu jak działa lampa sollux, posiada ona właściwości zdrowotne i biostymulacyjne, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie, głównie w leczeniu bólów mięśniowych, stanów zapalnych, zmian skórnych, kontuzji a także w przypadkach lekkiego zaburzenia krążenia.
Wskazania: uszkodzenia skóry, trudno gojące się rany, trądzik pospolity, czyraki, odleżyny,zapalenie zatok czołowych, szczękowych, nosowych, porażenie nerwu twarzowego, zapalenie przymacic,
Efekty działania: Promieniowanie podczerwone głęboko wnika pod tkankę skórną, przynosząc wiele korzyści dla organizmu, przyjemnie, delikatnie rozgrzewa, relaksując ciało a, jednocześnie wnikając głęboko pod skórę, naczynia krwionośne rozszerzają się, a szybciej płynąca krew poprawia metabolizm oraz wymianę substancji odżywczych czy też detoks organizmu, obniża napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, pobudza receptory cieplne skóry.